Rusałki to słowiańskie boginki wody mieszkające w rzekach i jeziorach, często porównywane do greckich wodnych nimf. Niektórzy uważają, że istnieją także rusałki leśne, które mieszkają w wydrążonych pniach drzew. We wszystkich legendach i mitach rusałki są przedstawiane jako piękne i młode dziewczęta o jasnej karnacji (w Białorusi utrzymuje się, że ich skóra ma kolor ziemi – szczegół ten wiąże się z lokalnym wierzeniem o przebywaniu boginek pod jej powierzchnią) i długich ciemnych włosach, które po bliższym przyjrzeniu okazują się być zielone. Ubiór stanowią białe, powłóczyste suknie.
Długowłosa nimfa, odziana najczęściej w biel, z wieńcem na głowie, mieszkanka lasów, strumieni, polan. Czasem dobra, częściej nieobliczalna; kapryśna, niebezpieczna, mogąca jak południca załaskotać schwytanego nieszczęśnika na śmierć, lub topiąca dziewczyny w strumieniach i jeziorkach. Kuzynka wił, dziwożon i boginiąt. Trochę w niej z driady, trochę z oready greckiej.
Marta Kolasińska w swoim artykule pisze:
RUSAŁKI ZSYŁAJĄ OPĘTANIA
Góry Homolje w Serbii |
Osobiście bardzo lubię motyw rusałek w sztuce i literaturze. Może każda dziewczyna, splatająca sobie wianek na łące poczuła się czasem rusałką?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz