wtorek, 21 kwietnia 2015

Co kwitnie w kwietniu? Jasnota purpurowa.

Tylko wyjść na łąkę, albo choć wyjrzeć za płot. Szczaw już jest, ale o szczawiu potem i mniszkach. Dzisiaj jasnota purpurowa.
Niektórym przypomina pokrzywę, mnie bardziej kurdybanka, ale jest większa, krzaczasta, liście są omszone, miłe w dotyku.
Ludowa nazwa- głucha pokrzywa. Według Ludmiły Thurzovej to hluchavka. Ładnie:)


Do czego i na co?
Na ból głowy. TU piszą, że rozluźnia mięśnie szkieletowe i gładkie. Hamuje stany zapalne i skurcze mięśni gładkich. Hamuje rozwoj grzybów, przeciwbakteryjna, używana na zapalenia wątroby. Ze względu na działanie rozkurczowe pomaga na bóle menstruacyjne.

Jak pić?
Herbiness daje przepis na herbatkę jasnotową z miodem. Tutaj
Doczytałam się też, że pomaga przy boreliozie. Suszyć w cieniu.

Z opisu doktora Różańskiego:

„Kwiaty jasnoty zawierają fenolokwasy (kwas cynamonowy, rozmarynowy, chlorogenowy, p-kumarowy, kwas kawoilochinowy), irydoidy, olejek eteryczny (ok. 0,5%), garbniki (w zielu do 10%), ksantofile, saponiny, śluzy, alkaloidy (lamiina), cholinę, flawonoidy (kwercetyna, kwercytryna, rutyna), lamalbozyd (fenylopropanoid), tyraminę.

Myślę, że warto nie patrzeć na jasnotę tylko jak na uciążliwy chwast lub jedzonko dla królików:)

8 komentarzy:

  1. Dziękuję bardzo :)))) Ja właśnie myślałam, że to pokrzywa tylko dziwiłam się dlaczego nie rośnie tak jak inne pokrzywy :))) Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ich fioletowe, wiosenne poduchy wyglądają przecudnie przy wiejskich płotach! Coraz częściej widzę takie ukłony w stronę roślin dzikich, które zostają udomowione między płotami a chodnikiem:) Zdecydowanie mniej z nimi roboty niż z trawnikiem czy rajką.

    OdpowiedzUsuń
  3. Do tego jest jednym z pierwszych pożytków dla pszczół i trzmieli.
    Mam dwie duże kępy i nie pozwalam ścinać :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Hoduję je nawet między kwiatami na klombie:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Podobnie działa jasnota biała - ja robię z niej placki i zupę krem. Jej zaletą jest m.in to, że nigdy jej łodygi nie stają się łykowate, nie ma więc problemu z wybieraniem młodych roślin. Czy mogę umieścić link do tego wpisu na swojej stronie również w temacie o jasnocie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że możesz umieścić link:)

      Usuń
    2. Już to zrobiłem w moim wczorajszym wpisie o jasnocie http://blogautora.pantherapardus.pl/
      Dzięki.

      Usuń