piątek, 10 lutego 2012

Nalewki Roksariusowej Mamy

Fotografia pochodzi ze stronySmorodinówka
2 l czarnych porzeczek,2 l czystej wódki, 1l listkówki, 3 goździki, kawałek cynamonu (1cm),
2 laski wanilii, 2 szklanki cukru, 3 łyżki miodu. Porzeczki lekko zmiażdżyć, dac do słoja, dodać korzenie (wanilię rozciętą wzdłuż), zalać wódką i do ciepłego miejsca na 2 m-ce.(często wstrząsać).Po tym czasie alkohol zlać, a owoce zasypać cukrem, dodać miód i odstawić na 5-6 dni. Jak cukier się rozpuści wlać zlany nalew i odstawić na tydzień. Po tym czasie zlać alkohol połączyć z listkówką, dać do butelek i na 6 m-cy pozostawić w chłodzie.Jak nie mamy zrobionej listkówki to dać 3 l czystej wódki i do tego wsypać garść liści z cz. porzeczki.

Listkówka
2 szklanki młodych listków cz. porzeczki wraz z pędami( nie ugniatać), 1 l wódki wyborowej, 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego, 1 szklanka cukru. Liście włożyć do słoja, zalać 2 szklankami wódki, zamknąć i odstawić w chłodne miejsce na 1 tydzień. Zlać i przechowywać w zamkniętej butelce, a liście ponownie zalać resztą wódki i w chłodzie na 2 tygodnie. Po tym czasie zlać wyciąg, połączyć z poprzednim nalewem, a liście zasypać cukrem, wymieszać i w cieple na 4-5 dni, aż się cukier rozpuści. Zalać wyciągiem na 2 dni, potem zlać alkohol wsypać kwasek cytrynowy i wymieszać. Dać do butelek i niech dojrzewa 3 miesiące. Samą listkówkę też można pić ale ja tylko ją trzymam aby dać do smorodinówki.

Żubrowa aromatyzowana
1/2 jabłka, 1 gruszka, 5 śliwek prawdziwych węgierek, 10 dag cukru, 0,5 l czystej wódki, 4-5 listków trawki świeżej lub suszonej. Ja daję świeżą, bo rośnie mi w ogródku. Można ją kupić w internecie pod nazwą Turówka wonna i posadzić.
Owoce umyć. Jabłko i gruszkę obrać, oczyścić z gniazd nasiennych i podzielić na ćwiartki, a śliwki ponakłuwać widelcem. Owoce i trawkę zalać wódką, dodać cukier i odstawić na 3 m-ce. Po tym czasie zlać, można odstawić do sklarowania i potem rurką ściągnąć znad osadu. Najwyborniejsza jest po 6 m-cach. Ta, którą posłałam miała rok.

Oczywiście te nalewki można robić w różnych ilościach zachowując proporcje.

Na ciemnych winogronach
Dobrze dojrzałe winogrona opłukać, osuszyć, wsypać do słoja niemal pod sam wierzch i zalać wódka, aby były przykryte. Odstawić na 6 tygodni. Po tym czasie alkohol zlać, a owoce zasypać cukrem, biorąc 75 dag na 1 l użytego alkoholu. Słój postawić w ciepłym miejscu, często wstrząsać, a kiedy cukier się rozpuści wlać odlany alkohol i odstawić na 4-5 dni (potrząsać). Zlać do butelek. Można ją pić już po miesiącu, jest b. aromatyczna( ta posłana była z ubiegłego roku, bo świeża jeszcze jest w słoju). Najlepsze są te stare odmiany winogron rosnące przy altanach, ścianach domów one mają specyficzny posmak co daje wspaniały aromat nalewkom.
Cytryńcowa

Młode liście z łodygami zerwane wiosną zalać wódka 50-60% i czekać na owoce.(liściówka)
4l owoców zalać około 2,5 l nalewu na liściach,dać laskę wanilii i odstawić na 1 m-c. Po tym czasie zlać, owoce zasypać cukrem - 1kg i czekać aż się rozpuści (potrząsać). Wlać nalew po 5-6 dniach odlać, a owoce jeszcze raz zalać 1 l wódki ok. 30% na 2 tygodnie. Po tym czasie zlać, połączyć z poprzednim nalewem i niech dojrzewa około 1 m-ca.

Nalewka przeciwgrypowa

Po 5g liścia podbiału, kwiatu bzu czarnego, kwiatu lipy, korzenia arcydzięgielu, korzenia lukrecji, owocu maliny, owocu róży, owocu głogu, kwiatu słonecznika, korzenia lubczyku, pączków sosny, ziela szanty, 10 g liścia szałwii, 1 litr 70% wódki zrobionej ze spirytusu, 0,75 l czerwonego wytrawnego wina gronowego, 100 g jasnego płynnego miodu (najlepiej lipowego).

Wszystkie zioła do słoja i zalać alkoholem. Szczelnie zamknąć i postawić w ciepłym miejscu na 10 dni. Po tym czasie nalewkę zlać (przefiltrować) ja cedzę przez b. gęste sitko. Dodać 100 g płynnego miodu i odstawić na 10 dni. Pić 3x dziennie po łyżce stołowej rozpuszczonej w ćwierć szklanki przegotowanej ciepłej wody.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz