niedziela, 19 lutego 2012

Planujemy... planujemy...

Tu, między migdałkami, tujkami i różami Bonica 82 chcę posiać jednoroczny gąszcz; ostróżek,  dzwonków, ślazu, czarnuszek... Marzy mi się taka wiejska, sielska rabata. Nie wiem, czym ją obramować, czy wystarczy podcinanie trawy z boku, by ładnie wyglądało? Oba klomby są symetryczne, tej samej wielkości, mniej więcej metr szerokości na jakieś 6, 7 metrów długości. Za migdałkami są dwie karagany, dwa malutkie świerczki Conica i wieloletnie malwy. Zdjęcia z zeszłej wiosny.

olejne miejsce, które chcę odświeżyć to mała rabata pod kuchennym oknem. Chcę zabrać stamtąd szczypiorek, berberys i rabarbar, a dosadzić letnich kwitnących. Tylko co by tam pasowało? Może poprzesadzać tam dzwonki skupione, dodać ostróżki, floksy? To południowo-zachodnia strona domu. Z północnej mam to, co na drugim zdjęciu.


A teraz ogródek ziołowy: za brzozami miałam do tej pory truskawki. Rabata 2 m na prawie 10. Chcę wszystkie wykopać i zrobić tam prawdziwy ziołowy ogródek. z grządką wzniesioną, z kwaterami na rozmaite ziółka i wiklinowym płotkiem. Wokół folii z pomidorami też chcę zagospodarować przestzreń, tak samo nad oczkiem. Na razie biorę się za kartkę i długopis...

piątek, 17 lutego 2012

Stół do pracy i kącik doniczkowy

Coś, o czym marzę. W tym roku zrobię sobie w starej szklarni, gdzie juz za cienisto, by cokolwiek siać. Brzozy zasłaniają słońce, ale do pracy miejsce idealne. Wklejam moje inspiracje - może kogos też zaczarują?

Ogrodowe ławki

Kocham ogrodowe, drewniane ławki. Moja, błękitna, preżyła juz sporo wcieleń, odmalowań, odcieni i wzorów. Ale zawsze była niebieska- choć ostatnio zastanawiam się nad kremową, przetartą bielą. Dla inspiracji wrzucam obrazki z ławeczkami.


A na koniec Moja Ławkowa Wysokość. Robił mąż, malowałam ja.


czwartek, 16 lutego 2012

Kupujemy nasiona i dumamy nad tym, jak je posiać i gdzie...

Moje zakupy nasienne zostały dokonane. Skorzystałam ze sprzedaży wysyłkowej nasiona.biz.pl, oraz p.w. Cleome i sklepu cebule.pl
Co kupiłam?

Zioła:


Wielosił
Cząber
Bazylia Dark Opal
Bazylia słodka szeroka
Bazylia grecka
Bazylia cytrynowa
Rumianek pospolity
Lubczyk ogrodowy
Melisa lekarska
Trybula ogrodowa


Majeranek
Anyż
Tymianek
Szałwia lekarska
Rozmaryn
Hyzop

Kwiaty i trawy, inne ozdobneTrawa mydlana
 Czosnek purpurowy
Przetacznik
Firletka biała
Dzwonek karpacki
Ożanka
Ostróżka wysoka
Firletka kwiecista
Ślaz piżmowy
Ostróżka trwała


Kłosowiec złoty
Zawilec (Anemone) Richard Ahrens


 Mak (Papaver) Forncett Summer
 Floks (Phlox) Blue Boy
 Floks (Phlox) Orange Perfection
 Floks (Phlox) Starfire
Łubin (Lupinus) Mix
 Orlik (Aquilegia) Barlow BlueZestaw 5 kolorów bodziszków
 Malwa (Alcea) Czerwona
 Trawa ozdobna/Rozplenica (Pennisetum Hameln)


Teraz siadam do planowania ogródka...
Pomocy!

piątek, 10 lutego 2012

Nalewki Roksariusowej Mamy

Fotografia pochodzi ze stronySmorodinówka
2 l czarnych porzeczek,2 l czystej wódki, 1l listkówki, 3 goździki, kawałek cynamonu (1cm),
2 laski wanilii, 2 szklanki cukru, 3 łyżki miodu. Porzeczki lekko zmiażdżyć, dac do słoja, dodać korzenie (wanilię rozciętą wzdłuż), zalać wódką i do ciepłego miejsca na 2 m-ce.(często wstrząsać).Po tym czasie alkohol zlać, a owoce zasypać cukrem, dodać miód i odstawić na 5-6 dni. Jak cukier się rozpuści wlać zlany nalew i odstawić na tydzień. Po tym czasie zlać alkohol połączyć z listkówką, dać do butelek i na 6 m-cy pozostawić w chłodzie.Jak nie mamy zrobionej listkówki to dać 3 l czystej wódki i do tego wsypać garść liści z cz. porzeczki.

Listkówka
2 szklanki młodych listków cz. porzeczki wraz z pędami( nie ugniatać), 1 l wódki wyborowej, 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego, 1 szklanka cukru. Liście włożyć do słoja, zalać 2 szklankami wódki, zamknąć i odstawić w chłodne miejsce na 1 tydzień. Zlać i przechowywać w zamkniętej butelce, a liście ponownie zalać resztą wódki i w chłodzie na 2 tygodnie. Po tym czasie zlać wyciąg, połączyć z poprzednim nalewem, a liście zasypać cukrem, wymieszać i w cieple na 4-5 dni, aż się cukier rozpuści. Zalać wyciągiem na 2 dni, potem zlać alkohol wsypać kwasek cytrynowy i wymieszać. Dać do butelek i niech dojrzewa 3 miesiące. Samą listkówkę też można pić ale ja tylko ją trzymam aby dać do smorodinówki.

Żubrowa aromatyzowana
1/2 jabłka, 1 gruszka, 5 śliwek prawdziwych węgierek, 10 dag cukru, 0,5 l czystej wódki, 4-5 listków trawki świeżej lub suszonej. Ja daję świeżą, bo rośnie mi w ogródku. Można ją kupić w internecie pod nazwą Turówka wonna i posadzić.
Owoce umyć. Jabłko i gruszkę obrać, oczyścić z gniazd nasiennych i podzielić na ćwiartki, a śliwki ponakłuwać widelcem. Owoce i trawkę zalać wódką, dodać cukier i odstawić na 3 m-ce. Po tym czasie zlać, można odstawić do sklarowania i potem rurką ściągnąć znad osadu. Najwyborniejsza jest po 6 m-cach. Ta, którą posłałam miała rok.

Oczywiście te nalewki można robić w różnych ilościach zachowując proporcje.

Na ciemnych winogronach
Dobrze dojrzałe winogrona opłukać, osuszyć, wsypać do słoja niemal pod sam wierzch i zalać wódka, aby były przykryte. Odstawić na 6 tygodni. Po tym czasie alkohol zlać, a owoce zasypać cukrem, biorąc 75 dag na 1 l użytego alkoholu. Słój postawić w ciepłym miejscu, często wstrząsać, a kiedy cukier się rozpuści wlać odlany alkohol i odstawić na 4-5 dni (potrząsać). Zlać do butelek. Można ją pić już po miesiącu, jest b. aromatyczna( ta posłana była z ubiegłego roku, bo świeża jeszcze jest w słoju). Najlepsze są te stare odmiany winogron rosnące przy altanach, ścianach domów one mają specyficzny posmak co daje wspaniały aromat nalewkom.
Cytryńcowa

Młode liście z łodygami zerwane wiosną zalać wódka 50-60% i czekać na owoce.(liściówka)
4l owoców zalać około 2,5 l nalewu na liściach,dać laskę wanilii i odstawić na 1 m-c. Po tym czasie zlać, owoce zasypać cukrem - 1kg i czekać aż się rozpuści (potrząsać). Wlać nalew po 5-6 dniach odlać, a owoce jeszcze raz zalać 1 l wódki ok. 30% na 2 tygodnie. Po tym czasie zlać, połączyć z poprzednim nalewem i niech dojrzewa około 1 m-ca.

Nalewka przeciwgrypowa

Po 5g liścia podbiału, kwiatu bzu czarnego, kwiatu lipy, korzenia arcydzięgielu, korzenia lukrecji, owocu maliny, owocu róży, owocu głogu, kwiatu słonecznika, korzenia lubczyku, pączków sosny, ziela szanty, 10 g liścia szałwii, 1 litr 70% wódki zrobionej ze spirytusu, 0,75 l czerwonego wytrawnego wina gronowego, 100 g jasnego płynnego miodu (najlepiej lipowego).

Wszystkie zioła do słoja i zalać alkoholem. Szczelnie zamknąć i postawić w ciepłym miejscu na 10 dni. Po tym czasie nalewkę zlać (przefiltrować) ja cedzę przez b. gęste sitko. Dodać 100 g płynnego miodu i odstawić na 10 dni. Pić 3x dziennie po łyżce stołowej rozpuszczonej w ćwierć szklanki przegotowanej ciepłej wody.


czwartek, 9 lutego 2012

Średniowieczne ogrody klasztorne

"Imię róży" Umberta Eco dało mi pierwszy opis tego niezwykłego miejsca. I świadomośc symetrii, harmonii kształtu, treści i formy.

"Albowiem architektura jest sztuką, która najśmielej stara się odtworzyć swoim rytmem porządek wszechświata (...) I niech pochwalony będzie Nasz Stwórca, który ustanowił wszelkie rzeczy względem cieżaru, liczby i miary"
Największy wpływ na rozwój ogrodów wywarły zakony chrześcijańskie: benedyktyni, cystersi, kartuzi później franciszkanie, dominikanie. Informacje o ogrodach tych czasów czerpiemy z brewiarzy, ksiag zakonnych, encyklopedii, manuskryptów.

 Tu me królestwo, mój sad jedyny
ciężki jabłkami
w parowach słodki owoc leszczyny 
zrywam garściami
tu jest studnia, kędy się chodzi
napój ciernisty 
tutaj rzeżuchę zrywam w ogrodzie
od rosy czystym

Pieśń Eremity, VIII lub IX wiek. Irlandia.Rodzaje ogrodów;
Obwarowane, zamknięte, życie wspólne, zwykle małe przestrzenie
Ogrody klasztorne: ogrody uprawne, wirydarz, Herbularis, ogrody szpitalne, ogrody cmentarne, ogrody opackie
Ogrody zamkowe; Hortus conclusus, Herbarium tzn. zielnik, ogrody zabaw (zakładane poza murami miasta – zw. "łąka kwietna”,”ogród miłości”), ogrody użytkowe, zwierzyniec, ogrody miejskie publiczne, 

 

OGRODY KLASZTORNE
- działalność zakonów- benedyktynów z Monte Casino od VI w i Cluny od X w cystersów z Citeaux od IX w oraz kartuzów od XI w wywarło duży wpływ na kształtowanie ogrodów uprawę różnych roślin użytkowych
i ozdobnych.
- pod względem układu przestrzennego i rodzaju powiązań z przestrzenią ogrodową pojawiają się dwa typy
- jeden pochodzi od klasztorów cenobijnych (zakonnicy prowadzą wspólne życie, benedyktyni, cystersi)-
ogrody na szczytach gór.
-drugi od eremickich (zakonnicy żyją w odosobnieniu w pustelniach, kartuzi, zakon kamedułów) –
ogrody nad rzekamiDominuje budowla kościelna z 3 stron, a wewnątrz wirydarz – mały ozdobny ogród. Cała przestrzeń zapięta jest ogrodzeniem. Cała przestrzeń dzielona jest na kwatery, przedzielone przecinającymi się pod kątem prostym ścieżkami. Kwadrat – uprzywilejowana forma w owym czasie, wiąże się bowiem z 4 cnotami kardynalnymi. Kwatery obsadzone wysokimi drzewami, krzewami owocowymi, w środku uprawia się warzywa. Także pojawiają się sady, pola uprawne, chmielniki. 


 Wirydarz klasztoru cystersów w Mogile pod Krakowem
 
-Wirydarz- kwadratowy lub prostokątny ogród umieszczony wewnątrz zabudowań klasztornych. Często otoczony jest krużgankami. Na środku umieszczona jest studnia albo fontanna. Kształt wielkość określa reguła zakonna (dł. boku 30m). Akcent środkowy-studnia, fontanna, rzeźba, drzewo. Uprawiano rośliny kwiatowe, krzewy, zioła. Rośliny nie przesłaniały zamykających przestrzeń wirydarz krużganków. 

 Wirydarz benedyktyński zwykle był kwadratem o boku liczącym 100 stóp, czyli około 30 metrów. Najczęściej uprawiano tam kwiaty i krzewy ozdobne, dość rzadko pojawiały się lecznicze zioła.Przylegający do ściany kościoła i otoczony ze wszystkich stron klasztornymi budynkami wirydarz był bowiem miejscem wyjątkowym. Służył skupieniu, modlitwie, pobożnej rozmowie, kontemplacji dzieła Stwórcy, jego mądrości objawiającej się w pięknie roślin.Wirydarz w swej zasadzie nawiązuje do rzymskiego "cavum medium", czyli małego ogródka otoczonego perystylem. Został on poprzez starochrześcijańskie bazyliki przejęty przez budownictwo klasztorne, gdyż zapewnił społeczności zakonnej pewien kontakt z przyrodą przy całkowitym odcięciu jej od świata zewnętrznego.
Stanowił on również najbardziej rozwinięty pod względem kompozycyjnym układ, w którym przestrzeń ogrodowa wiązała się ściśle z otaczającą go architekturą budynków. Położony w środku klasztoru, ujęty czworobokiem zabudowy i otoczony naokoło krużgankami. Wirydarz był bardzo ozdobny, stanowił on miejsce spacerów i wypoczynków. Plan jego opierał się na podziale geometrycznym powierzchni, zazwyczaj miał formę kwadratu lub bardzo zbliżonego do niego prostokąta. Podział był zaznaczony na obwodzie wirydarza ścieżkami, które wewnątrz najczęściej krzyżowały się prostopadle lub po przekątnych. W wirydarzach uprawiano przede wszystkim ozdobne rośliny kwiatowe i krzewy, czasem również i zioła. Akcent środkowy stanowiła studnia, fontanna, rzeźba lub drzewo.Zarówno kształt, jak i wielkość wirydarza w klasztorze określały wymagania reguły zakonnej. Prawidłowym, według reguły benedyktynów i komentarza z ok. 850 r., był wirydarz z krużgankami, o długości każdego boku 100 stóp, czyli ok. 30 m. Tej wielkości wirydarz przedstawiony na planie wzorcowym z St. Gallen, z dwoma krzyżującymi się drogami, z małym placykiem w środku, był powtarzany bardzo często w różnych klasztorach.
Ta sama wielkość cechuje m. in. wirydarze w klasztorach cysterskich w Oliwie i Mogile.
Na uwagę zasługuje kwadratowy kształt wirydarza. W średniowieczu bowiem kwadrat był formą bardzo uprzywilejowaną, stosowano go często jako podstawowy moduł budowli. Miał też swoje symboliczne znaczenie związane z czterema cnotami kardynalnymi: roztropność, wstrzemięźliwość, sprawiedliwość i męstwo. 
Jedyny ogród w średniowieczu, który przestrzennie i kompozycyjnie łączy się z budynkiem. 

 
OGRODY Uprawne-

Zakładane w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru – zapewniają utrzymanie klasztoru, ogrodzone wysokim murem, żywopłotem, dzielone na kwatery obsadzane drzewami, w dużych założeniach: sady, warzywnika, winnice.
Dostarczały owoców warzyw na bieżące potrzeby klasztoru (bób, groch, wyka, soczewica, rzepa, marchew, szczaw) cenione były wody otwarte, jeziora, stawy, rzeki (nawadnianie ogrodów). 
 
Średniowieczne ogrody klasztorne:

-Herbularis-nazywany ogrodem lekarskim
-Hortus medicus- uprawa roślin leczniczych (szałwia, ruta, konwalia, mięta, rozmaryn, koper włoski, kminek, cząber
-ogrody szpitalne- dla chorych
-ogrody cmentarne- sadzono drzewa owocowe (forma cmentarna sadu), rośliny zimozielone 


 

Ogrody zamkowe

-zamki obronne sytuowano w miejscach trudno dostępnych i były obwarowane
-ogrody w obrębie zamków były małe, położone w różnych miejscach, w zależności od topografii terenu, nie wiązały się kompozycyjnie.
Pola uprawne, warzywniki u podnórza góry. Niewielki ogród z roślinami zajmował małą przestrzeń. 
 
HORTUS CONCLUSUS - ogród zamknięty wydzielony z otoczenia murem, lokowany pod oknami kobiet. Idealny ogród przypominający rajski. Roślinność – symbolika religijna- maryjna; lilie, irysy, fiołki, róże, krzewy, zioła; ruta, mięta, szałwia, majeranek. Ława darniowa, pergole, pokryte pnącymi różami, ozdobne fontanny, studnie. Miejsce wypoczynku i spotkań.
 
OGRODY ZABAW otwarta przestrzeń pokryta murawą i otoczona drzewami i kwitnącymi krzewami, miejsce spotkań i zabaw dworskich. Wyposażenie; ława darniowa-długa i wąska rabata wyniesiona do góry obmurowana z boku kamieniami lub cegłą, wierzch ławy pokrywa darń z kwiatami. Fontanny, studnie, baseny, altany, pergole.

HERBARIUM zielnik- niewielki ogródek, miał charakter ozdobno-użytkowy, ogrodzony lokowany w obrębie zabudowań zamkowych (malwa, szałwia, lawęda, mięta, ruta, wrotycz, cząber)

OGRODY UŻYTKOWE- sad, warzywnik, winnica, chmielnik. Funkcja użytkowa ozdobna, miejsce spacerów. Często łączy się z ogrodem zabaw. Roślinność sadzona w rzędy otoczona fosą z żywopłotem lub ogrodzeniem: jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy, brzoskwinie

ZWIERZYNIEC- przy zamkach królewskich i książęcych, połączony z zamkiem alejami, które umożliwiał obserwację zwierząt.
-menażerie- w klatkach hodowane dzikie zwierzęta: np. lwiarnie
-ogrody miejskie publiczne tzn. prato – forma łąk, nasadzenia rzędowe, po zamknięciu bram możliwy nocleg 

Całość artykułu na chomiku  mandriej :) Tudzież inne niezbędności i ciekawostki.